Jak odzyskać smak po grypie

Jak odzyskać smak po grypie

Podczas grypy na Twój smak może wpływać wiele różnych czynników. W zależności od stopnia zaawansowania grypy, może to być od niewielkiej utraty smaku do poważnego braku smaku. Na szczęście istnieje kilka sposobów, aby odzyskać swój smak po grypie.

Objawy COVID-19

W kilku badaniach stwierdzono, że u większości pacjentów z COVID-19 występują zmiany w zakresie zmysłu węchu i smaku. Zmiany te mogą trwać przez tygodnie lub miesiące, w zależności od tego, jak długo wirus jest obecny w organizmie. W przeszłości naukowcy nie wiedzieli, dlaczego COVID-19 wpływa na zapach i smak, ale badacze UC San Diego odkryli ten związek.

Nerw węchowy znajduje się wysoko w nosie i przekazuje wiadomości o zapachu do mózgu. Jeśli nerw ten jest uszkodzony, wiadomości nie docierają do mózgu i smak i zapach danej osoby są zaburzone. Jest to znane jako anosmia. Jest to częsty objaw grypy, przeziębienia i innych zakażeń wirusowych. Wirus COVID-19 może również wpływać na komórki, które wspierają nerw węchowy.

W jednym z ostatnich badań naukowcy stwierdzili, że około jedna na pięć osób, które zostały zakażone wariantem omicron wirusa COVID-19, nie była w stanie wykryć zapachu. W rzeczywistości niektóre osoby zakażone wirusem COVID-19 tracą jednocześnie zmysły węchu i smaku. Inną częstą przyczyną utraty węchu i smaku jest infekcja górnych dróg oddechowych. Jeśli doświadczasz tych objawów, ważne jest, abyś się przebadał. Ponadto należy pić dużo płynów, a unikać napojów słodzonych.

Jeśli podejrzewasz, że zostałeś zakażony wirusem COVID-19, powinieneś skontaktować się z lekarzem i zapytać o testy. Możesz również zapisać się na test środowiskowy. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tej chorobie, odwiedź stronę internetową Beaumonta. Możesz również przeczytać najnowsze informacje na stronie internetowej Michigan Department of Health & Human Services.

Większość osób zaszczepionych przeciwko COVID-19 będzie miało łagodniejsze objawy. Jeśli jednak nie jesteś zaszczepiony, nadal powinieneś poddać się badaniom przesiewowym w kierunku zakażenia. Pozwoli Ci to zapobiec wywołaniu przez chorobę poważnych dolegliwości. Jeśli zostaniesz zdiagnozowany, możesz również przyjmować leki przeciwwirusowe, które pomogą skrócić infekcję. Niezależnie od tego, czy masz łagodną czy ciężką infekcję, ważne jest, aby przestrzegać wytycznych dotyczących kwarantanny i izolacji.

W badaniu przeprowadzonym na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego odkryto, że u dużej części pacjentów, którzy zostali zakażeni wirusem grypy COVID-19, wystąpiły zmiany w zakresie zmysłu węchu. Uważa się, że wirus zaburza węchowe neurony czuciowe w mózgu.

W badaniu dorosłych pacjentów zakażonych wariantem COVID-19, około połowa zgłosiła zmiany w zakresie zmysłu węchu. Ponadto zgłaszali oni również szereg innych objawów, w tym gorączkę, zmęczenie, biegunkę i nudności. W niektórych przypadkach występował u nich również kaszel. W badaniu, około 25 procent pacjentów doświadczyło bólów głowy. W niektórych przypadkach objawy poprawiły się, ale infekcja nadal utrzymywała się.

Objawy wirusa COVID-19 mogą obejmować zmęczenie, ból w klatce piersiowej, gorączkę, nudności i kaszel. Zazwyczaj objawy ustępują po pozbyciu się wirusa przez organizm.

Leczenie COVID-19

Objawy COVID-19 obejmują utratę smaku i zapachu. Jest to zazwyczaj pierwszy objaw wirusa. Objawy mogą jednak występować razem z innymi chorobami układu oddechowego. Poddanie się badaniom jest ważnym sposobem na zdiagnozowanie choroby i zaplanowanie leczenia. Jeśli podejrzewasz, że jesteś zakażony wirusem COVID-19, zadzwoń do swojego lekarza lub pracownika służby zdrowia i poddaj się badaniu. W trakcie tego procesu lekarz udzieli Ci informacji na temat objawów, możliwości leczenia oraz kolejnych kroków, które powinieneś podjąć.

Objawy COVID-19 mogą trwać przez tygodnie, miesiące, a nawet lata. Nie ma lekarstwa na tę chorobę, ale istnieją sposoby na odzyskanie zmysłu smaku. Twój lekarz może pomóc Ci ustalić przyczynę utraty smaku. W Internecie można również znaleźć wiele pomysłów na to, co możesz zrobić, aby zacząć odzyskiwać swój smak.

Ogólnie rzecz biorąc, odzyskasz zmysł smaku po kilku tygodniach, ale jeśli utrata węchu jest długotrwała, będziesz musiał wprowadzić pewne zmiany. Na przykład, należy spożywać różnorodne pokarmy, pić dużo płynów i zachować odpowiednie nawodnienie. Należy również dużo odpoczywać. Możesz również spróbować leków przeciwzapalnych, aby złagodzić wszelkie dolegliwości.

CDC zaleca szczepionkę przeciw grypie dla wszystkich dzieci i dorosłych w wieku powyżej sześciu miesięcy. Jeśli zostałeś zaszczepiony, możliwe jest, że Twoje objawy będą mniej dotkliwe. Możliwe jest również, że objawy ustąpią samoistnie. Jeśli jednak objawy są bardziej nasilone, trzeba będzie szukać leczenia.

Lekarz może przepisać leki, aby zapobiec skutkom zapalnym wirusa SARS-CoV-2. Leki te mogą zawierać melatoninę, która może blokować procesy zapalne. Omega-3 może również pomóc. Inne leki, które możesz rozważyć, to minocyklina, lek, który został wykorzystany do regeneracji neuronów receptorów węchowych. Leki te mogą być przyjmowane przez kilka tygodni lub miesięcy.

Innym sposobem na odzyskanie zmysłu smaku jest poddanie się treningowi węchowemu. Jest to proces, który uczy mózg rozpoznawania zapachów poprzez tworzenie nowych ścieżek nerwowych. Proces ten może być trudny, ale niektórym osobom udało się odzyskać zmysł węchu.

Inne możliwe sposoby leczenia COVID-19 obejmują niedrożność nosa, bezpośrednie uszkodzenie komórek nerwowych węchu oraz zespół rozszczepienia węchu. Ten stan odnotowano u około jednej czwartej pacjentów z COVID-19 i uważa się, że wiąże się z zaburzeniem komunikacji informacji węchowych z mózgu do nosa. Nie jest jasne, jak dochodzi do tego zaburzenia, ale badacze uważają, że może to być spowodowane stanem zapalnym.

Być może uda Ci się odzyskać zmysł smaku, przyjmując statyny lub inhibitory fosfodiesterazy. Możesz również poddać się treningowi węchu, aby ponownie uformować ścieżki nerwowe. Niektórzy ludzie, którzy stracili zmysł smaku, są w stanie odzyskać go w ciągu zaledwie trzech miesięcy.

Leczenie innych dysfunkcji węchu

Kilka badań wykazało, że osoby, które doświadczyły infekcji wirusowej górnych dróg oddechowych, takiej jak grypa, mogą cierpieć na utratę zmysłu węchu. Zaburzenie to znane jest jako poinfekcyjna dysfunkcja węchu (PIOD). W przeciwieństwie do przewlekłego zapalenia błony śluzowej nosa i zatok, częstszej przyczyny zaburzeń węchu, PIOD jest zwykle leczony lekami przeciwhistaminowymi i antybiotykami. Jednak efekty takiego leczenia są często tylko tymczasowe.

Innym rodzajem zaburzeń węchu jest parosmia, która jest opisywana jako zaburzenie zmysłu węchu. Uważa się, że jest ona spowodowana błędnym okablowaniem neuronów węchowych i błędną interpretacją sygnałów węchowych przez mózg. Większość pacjentów z zaburzeniami węchu ma pewien stopień dysfunkcji. Inne przyczyny utraty węchu obejmują starzenie się, choroby neurologiczne, guzy i infekcje.

Chociaż układ węchowy jest bardzo złożony, istnieje wiele dowodów na to, że można go wyszkolić, aby funkcjonował normalnie. Pomimo tego, postępowanie kliniczne w przypadku dysfunkcji węchu jest trudne. Wielu lekarzy nie posiada odpowiedniej wiedzy na temat treningu węchu. Niektórzy lekarze sugerują, że brak świadomości wynika z obecnego stanu wiedzy medycznej. Niedawno opublikowany artykuł pozycyjny, w którym przedstawiono korzyści płynące z treningu węchowego, sugeruje, że jest on przydatnym narzędziem w terapii węchowej.

Jednym z najważniejszych czynników w treningu węchowym jest wielokrotna ekspozycja na zapachy. Można to osiągnąć poprzez zastosowanie miejscowego steroidu na nabłonek nosa. Steryd ten kąpie neurony nosowe lekiem przeciwzapalnym i powinien być podawany przez urządzenie do irygacji nosa z wyciskaną butelką, które jest podobne do neti pot. Steryd może być podawany w połączeniu z płukaniem słoną wodą. Cytrynian sodu był również badany. Chociaż wyniki nie były jednoznaczne, istnieją pewne dowody sugerujące, że cytrynian sodu może poprawić objawy.

Inne terapie, które były badane, obejmują stosowanie miejscowej witaminy A, sterydów i wysokich dawek kwasów tłuszczowych omega-3. Chociaż te zabiegi mogą pomóc w odzyskaniu zmysłu węchu po infekcji wirusowej, ich skuteczność nie została udowodniona. Niektóre z najtrudniejszych przypadków były z powodzeniem leczone przeciwciałami monoklonalnymi, które blokują cząsteczki sygnalizujące stan zapalny.

Podczas pandemii SARS-CoV-2 zaburzenia węchu stały się jednym z najbardziej widocznych objawów. Podczas gdy większość ludzi wraca do zdrowia po przeziębieniu, pacjenci zarażeni SARS-CoV-2 zgłaszali częściową lub całkowitą utratę węchu. Niektórzy zgłaszali nawet awersję do zapachów. Dzieje się tak, ponieważ wirus infekuje nabłonek węchowy, który jest odpowiedzialny za generowanie sygnałów mózgowych związanych z zapachem. Zasugerowano, że trening węchu może wyszkolić układ węchowy, aby znów funkcjonował normalnie.

Najczęściej stosowaną metodą treningu układu węchowego jest zapewnienie pacjentom wielokrotnej ekspozycji na zapachy. Chociaż technika ta nie jest nowa, w ostatnich latach zyskała większe znaczenie. Wykazano, że poprawia ona objawy u niektórych pacjentów i istnieje coraz więcej dowodów na to, że może być skuteczna u osób, które cierpią na anosmię lub hiposmię po COVID.

Podobne tematy

0 Shares:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like
Jak odzyskać pieniądze z Maxitrade
Czytaj Dalej

Jak odzyskać pieniądze z Maxitrade

Jeśli kiedykolwiek padłeś ofiarą oszustwa kryptowalutowego, możesz zastanawiać się, jak odzyskać swoje pieniądze. Opcje odzyskiwania mogą obejmować zgłaszanie…
Jak odzyskać rozmowy na Messengerze
Czytaj Dalej

Jak odzyskać rozmowy na Messengerze

Facebook Messenger to potężne narzędzie do komunikacji. Niemniej jednak może być również frustrujące, gdy przypadkowo usuniesz ważną wiadomość…